Spięcie BiznesAlert.pl. Odyseja Akademika Czerskiego

0

Przez sankcje wprowadzone w grudniu zeszłego roku przez Stane Zjednoczone, prace nad Nord Stream 2 stanęły, ponieważ plac budowy opuściła szwajcarska firma Allseas. Projekt ten mógłby dokończyć rosyjski okręt Akademik Czerski. W dzisiejszym Spięciu BiznesAlert.pl dziennikarze Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski przyglądają się jego odysei z dalekiej Azji na Bałtyk.

Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski przybliżają genezę nazwy statku, który może uratować Nord Stream 2. Został on zbudowany w Singapurze i Chinach w 2015 roku i został zakupiony przez Rosjan w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na rosyjskie projekty gazowe wokół Sachalina.

BiznesAlert.pl udało się ustalić dokąd obecnie zmierza Akademik Czerski. Obecnie w grę wchodzą dwa porty: w Kaliningradzie, oraz w Sankt Petersburgu – oba położone nad Morzem Bałtyckim, gdzie powstaje Nord Stream 2. Istnieje jednak ryzyko objęcia tej jednostki nowymi amerykańskimi sankcjami, na mocy których mógłby on utracić ubezpieczenie, możliwość zawijania do zachodnioeuropejskich portów czy przepłynięcia przez Kanał Sueski. Nasi dziennikarze opowiadają o szczegółach tej sprawy.