Prof. Paweł Sobkowicz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, dyrektor ds. operacyjnych w NOMATEN Centre of Excellence, opowiada o jego wpływie na przekucie wiedzy o atomie w Polsce na konkretne projekty biznesowe.
– Stosunkowo niska ocena zdolności polskiej nauki do współpracy z przemysłem i odwrotnie, polskiego przemysłu do absorbcji wyników badawczych polskich ośrodków wynika z faktu, że te środowiska mówią różnymi językami – ocenił profesor Sobkowicz. Jego zdaniem program NOMATEN pozwoli przełamać tę barierę i pozwoli wykorzystywać wiedzę NCBJ w biznesie. Według niego Centrum Doskonałości NOMATEN ma szansę stać się w przyszłości jednostką rynkową – działającą na wzór odpowiedników amerykańskich i wdrażać nowatorskie technologie jądrowe z pożytkiem dla przemysłu
W NOMATEN będą prowadzone badania nad materiałami odpornymi na wysokie temperatury, korozję, czy promieniowanie. Novum jest całościowe podejście do projektowania materiałów, a proces obejmuje cały złożony proces od modelowania komputerowego materiałów, określania pożądanych właściwości i parametrów, eksperymentowania z próbkami i ponownego ulepszania ich dzięki modelowaniu – aż do uzyskania materiału o najlepszych parametrach, nad czym w kolejnych etapach będzie pracować kilka wydzielonych grup badawczych. Komisja Europejska przyznająca nam finansowanie zaakceptowała nasz siedmioletni biznesplan i ma przekonanie, że NOMATEN będzie działać z powodzeniem po zakończeniu finansowania – zapewnił profesor. W ramach projektu NOMATEN, Narodowe Centrum Badań Jądrowych współpracuje z francuską agencją energii atomowej i odnawialnej CEA oraz fińskim instytutem VTT.
Więcej w materiale wideo: