Polski Ład i co dalej? Co się zmieni? [Biznes to my]

0

Polski Ład i co dalej? Temat bardzo szeroki. Można byłoby o nim rozmawiać bardzo dużo z wieloma ekspertami. Ja dziś chciałbym powiedzieć o tym programie kilka zdań. Jak ja to widzę i co z tym będzie. Jest pandemia, rząd wydał miliardy złotych na dofinansowania dla firm. Sam coś dostałem, nie dużo ale jednak.

Całkiem niedawno rozmawiałem z moimi przyjaciółmi, okazało się że tarcza była, wszystko super. Część osób dostało jej umorzenie, a część osób takich jak ja i moja firma musimy zwrócić tą tarczę. Czyli dali i teraz odbierają. Pamiętacie takie powiedzenie? Ten kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera. Może rząd tak lubi, nie wnikam. Pieniądze miały służyć ratowaniu przedsiębiorstw i zostały zainwestowane, teraz te przedsiębiorstwa mają z tego powodu kłopoty. Nie wiem jak to będzie dalej. Takich firm jak moja jest bardzo bardzo dużo. Ja oddając takie pieniądze wyraźnie to odczuje, jednak zdecydowanie sobie poradzę i to mnie nie położy. Jednak okazuje się, że niektórych moich znajomych już tak… Pamiętajcie my jesteśmy przedsiębiorcami, wolne środki inwestujemy i oczkujemy rok, dwa lub trzy aż te środki się nam odpowiednio zwrócą. Polski rząd jednak każe wielu z nas zwracać te środki w bardzo krótkim czasie. Wiele firm może mieć z tym kłopot.

Dlatego wymyślili Polski Ład. Ten projekt jest ogólnie po to, aby wyciągnąć pieniądze od przedsiębiorców. Posłuchajcie co o tym programie mówią. 90% osób tych zmian nie poczuje lub będzie miało minimalne ulgi podatkowe. Są to jakieś śmieciowe kwoty na plus. Jednak słuchajcie 10% ludzi ma na tym ucierpieć. A tymi 10% są przedsiębiorcy! To my jako przedsiębiorcy musimy ponieść karę za pandemię i płacić wyższe podatki. W tym roku został wprowadzony podatek CIT 9% dla spółek komandytowych. Po co więc nadal robić taką spółkę skoro ona działa jak spółka Z O.O. Przedsiębiorcy zostali niemile zaskoczeni, sam posiadam taką spółkę komandytową. Moi znajomi, którzy też byli w takich spółkach mówią „To jest jakieś nieporozumienie, by w ciągu kilku msc. zmienić zasady gry.” A rząd te zasady zmienia.

W związku z tym ja też postanowiłem powiedzieć kilka słów na temat tego co się dzieje i jak to będzie. Ja każdego zachęcam. Jeśli ktoś nie prowadzi działalności gospodarczej to aby taką prowadził. Niestety nasz rząd nam w tym nie pomaga. My się musimy bronić. Dlatego ja też postaram się coś podpowiedzieć, co możemy robić.

Nowy Ład ma w swoim programie jakieś udogodnienia i może się okazać, że dla niektórych przedsiębiorców będzie to dobry biznes. Jednak dla większości będzie to droższe. Jednak na pewno sobie z tym poradzimy. To my utrzymujemy kraj m.in. dajemy ludziom pracę, generujemy PKB.

Tak więc klasa średnia czyli w tym mali i średni przedsiębiorcy – to oni mają ponieść ten ciężar podatków. Czy to jest dobre i uczciwe? Moim zdaniem nie bardzo. No ale cóż. Podatki będą wyższe i jak nasz rząd będzie nam to rekompensował? Moim zdaniem nie będzie. Przykładowo nazywanie niektórych umów tj. o dzieło czy zlecenie jako umowy śmieciowe. Dlaczego? Dlaczego taka umowa jest śmieciowa? Przecież przy nich tak samo płacimy pełne ZUS’y, pełne podatki pracowników, odprowadzamy podatek od zysku. Są jedynie łatwiejsze przy prowadzeniu biznesu. Tak jak u mnie prowadzę agencję pracy i są to pracownicy tymczasowi. Oni przyjeżdżają na krótki okres czasu. Jest wtedy łatwość zatrudnienia i łatwość zwolnienia. Dlaczego nam się to narzędzie zabiera i każą nam stosować umowę o pracę? Czy my jako pracownicy będziemy mieli łatwiejsze życie? 100% NIE. Czy pracodawcy będą mieli łatwiej? Również NIE.

Podobnie w Nowym Ładzie składka na NFZ. 9% od dochodu prowadząc JDG będzie się płaciło na ZUS. To płacąc 19% podatku dochodowego (jeśli jest na liniowym) lub 32% według zasad skali jeśli jest drugi próg i do tego jeszcze 9% na ZUS to już wydaje się że wychodzi już ponad 40% podatku. A do tego 4% podatku solidarnościowego. Te stawki są niepoważne. Przedsiębiorcy zarabiają po to, aby mieć pieniądze a nie by oddawać środki państwu jako haracz.

Dlatego zdecydowanie popieram osoby prowadzące JDG, które zdecydują się na prowadzenie spółki Z O.O. Prowadząc JDG może się okazać w przyszłym roku, że to się po prostu nie opłaca…

Chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie i jego skutkach? Zobacz film!

#polskiład #zmiany

🚀 Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z tematyki biznesu subskrybuj nasz kanał Biznes To My!
https://bit.ly/3mONwL2

🔗 Nasza strona internetowa:
https://www.biznestomy.pl

💼 Kontakt i współpraca:
kontakt@biznestomy.pl
tel. +48 508 328 200

🌐 Biznes To My w social mediach:
▪ Instagram: https://www.instagram.com/biznestomy/
▪ Facebook: https://www.facebook.com/biznestomypl/
▪ TikTok: https://www.tiktok.com/@biznestomy.pl

🎧 Podcasty:
▪ Apple Podcasts: https://apple.co/2OTpnXq
▪ Google Podcasts: https://bit.ly/3cydiPz
▪ Spotify: https://spoti.fi/38L3Nvs

💚 Nasz portal Twoje Zdrowie 24 pl
https://twojezdrowie24.pl

💚 Kanał YT Twoje Zdrowie 24 pl
https://bit.ly/3tgGmSm