Podatki w 2021 Cechy i różnice Powinieneś to wiedzieć! [Biznes to my]

0

Co jest pewne? Śmierć i podatki. Tego się trzymamy. Wiadomo, że podatki trzeba płacić. Omówię temat podatku liniowego, ryczałtowego i podatku progresywnego. Te 3 podatki to podstawowe formy, które powinieneś znać, by móc świadomie prowadzić swoją działalność gospodarczą lub działać jako osoba fizyczna.

1. PODATEK PROGRESYWNY
Jeśli osoba nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej to musi płacić podatek progresywny. O co w tym chodzi? Jeśli zarabiasz jakieś pieniądze w skali roku (zawsze podajemy to w skali roku) przykładowo jest to 8 tys zł. to ta kwota jest zwolniona z podatku. Wszystko co zarobicie powyżej 8 tys. zł zaczyna być opodatkowane. Jeśli w ciągu tego roku podatkowego od 1 stycznia do 31 grudnia zarobicie więcej niż wspomniane 8 tys. zł ta nadwyżka zostanie opodatkowana. Przykładowo jeśli zarobicie 10 tys. zł to obliczamy to w sposób: 10 tys. zł – 8 tys. zł wychodzi 2 tys. zł. Z tej kwoty musicie zapłacić 17% podatku. W podanym przykładzie wyszło 340 zł podatku do zapłacenia.
Jeśli przykładowo zarobicie 20 tys. zł w skali roku to musicie liczyć 20 tys. zł – 8 tys. zł zostaje 12 tys. zł i z tej kwoty zapłacicie 2040 zł podatku. Tak się to liczy do kwoty 85 tys. zł.
Jeśli płacicie podatek już powyżej 85 tys. zł nie prowadząc działalności to płacicie 32% podatku z tej kwoty, która przewyższa kwotę 85 tys. zł. Płacąc podatek od osób prywatnych macie możliwość korzystać z różnego rodzaju ulg.

Druga sprawa. Jeśli ktoś już prowadzi jednoosobową działalność gosp. ma do wyboru, może korzystać z podatku progresywnego. Tak więc może to samo zastosować. Dlatego, ponieważ prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest ona związana z Waszą osobą.

Starajcie się jednak prowadząc bardziej aktywne i ryzykowane biznesy zakładać spółki Z O.O. Pozwoli to Wam na uniknięcie potencjalnych ryzyk związanych z odpowiedzialnością własnym majątkiem. Przykładowo jeśli bierzecie duże kredyty, to w ty przypadku spółka weźmie kredyt a nie wy. Wasz majątek osobisty jest wtedy zabezpieczony.

A jeśli już prowadzicie 1 os. działalność gospodarczą, pamiętajcie aby wziąć rozdzielność majątkową. Wtedy zabezpieczacie 50% majątku swojego współmałżonka. Jest to bardzo ważne. Ja dopiero 10 lat po prowadzeniu działalności gosp. korzystając z porady prawnika wprowadziłem rozdzielność majątkową u siebie, ale także założyłem spółkę Z.O.O. Jest to bardzo bezpieczny dla was sposób na prowadzenie działalności.

Przy spółce Z O.O. obowiązuje CIT w wysokości 9%, a nie 19% jak przy podatku liniowym. Zastanówcie się w jakiej formie będziecie prowadzić swoją działalność.

2. PODATEK LINIOWY
Płacicie 19% od pierwszej złotówki jaką zarobicie. Cały czas płacicie podatek w wysokości 19% od każdej zarobionej kwoty. Jednak gdy przekraczamy granicę 85 tys. zł przykładowo osiągając zarobek rzędu 100 tys. zł zaczynacie płacić dużo więcej, bo już 32% od tej kwoty przewyższającej tą wartość.

Gdy macie zarabiać duże kwoty, zdecydowanie polecam przejść na podatek liniowy. Sam osobiście z tej formy opodatkowania korzystam.

3. ZRYCZAŁTOWANY PODATEK (tylko dla 1 os. działalności gosp.)
Prowadząc działalność gosp. możecie w wypadku książki przychodów rozchodów prowadzić ewidencje zakupów gdzie to jest kosztem, ewidencje sprzedaży, przychodu i tą różnice powoduje, ze to jest przychód do opodatkowania i wychodzi dochód. Co to jest podatek zryczałtowany? Gdzie firmy nie mają kosztów, a mają duże zyski. To się opłaca jeśli macie duże dochody, a nie macie kosztów. To jest opodatkowane 8,5%. Tutaj istotne jest jednak PKD jakie prowadzicie. 17% procent dla wolnych zawodów gdzie nie mają żadnych kosztów, jednak gdy jesteście informatykami albo programistami wchodzicie na próg 15%. A przykładowo stawka na handel jest to 3%. W niektórych przypadkach warto zmienić ten podatek a czasem jednak nie.

Jeśli wybierzecie już na zryczałtowaną, to już nie można później tego zmienić na inny. Trzeba się tego trzymać.

W tym filmie omówiłem najważniejsze formy podstawowego opodatkowania na rok 2021. W tym roku zmieniły się wysokości podatku ryczałtowego.

#liniowy #progresywny #ryczałt

Zapraszamy do oglądania odcinka!

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z tematyki biznesu subskrybuj nasz kanał Biznes To My!
https://bit.ly/3mONwL2

Nasza strona internetowa:
https://www.biznestomy.pl

Nowy serwis Twoje Zdrowie 24 eu
https://twojezdrowie24.eu

Kontakt i współpraca:
kontakt@biznestomy.pl
tel. +48 508 328 200