NIP unijny – co musisz wiedzieć? Uważaj na pułapki! [Biznes to my]

0

Z czym wiąże się NIP unijny? Po co go mieć? Jakie korzyści daje?
NIP unijny – uwaga uwaga temat dla przedsiębiorców❗
Czy jesteś VATowcem, czy też nie ważna sprawa! Przy sprowadzaniu usług i towarów spoza Polski ale w ramach granic Unii Europejskiej.

Temat jest prosty i nie za długi. Ale sam wpadłem w pułapkę, bo czegoś nie wiedziałem i nie dopilnowałem, a wydawało mi się, że wszystko wiem.

Słuchajcie:
☑ Jeśli prowadzicie działalność gospodarczą na ternie Polski – nie ma problemu.
☑ Jeśli jesteście VATowcami – super.

Co się dzieje, jak zaczynacie sprowadzać towary czy usługi z krajów Unii Europejskiej?

✅ Co to jest VAT? ❓
Jest to podatek od wartości dodanej. Mam nadzieję, że wiecie co to jest.
Jeśli jesteście VATowcami to super, ale jeśli chcecie sprowadzać towar z innych krajów UE np. Niemiec, całej Unii Europejskiej to jeśli aby ten podatek VAT od towaru/usługi był został odliczony ważne, abyście mieli NIP unijny.

✅ Czym jest NIP unijny/NIP UE?❓
Jest to wpis do rejestru, gdzie Wasz ten sam numer NIP będzie ten sam, lecz z przedrostkiem PL.
Pilnujcie sobie tego bardzo, czy Wasz kontrahent jest podatnikiem VATu unijnego. Jeśli nie, to nie będzie mógł odliczyć tego podatku VAT.

👉 Przykładowo jeśli kupujecie od niego coś wartego 10 tys. Euro, to on odlicza np. w Niemczech niemiecki podatek Umsatzsteuer, zwany też Mehrwertsteuer (VAT).
Jeśli nie ma on NIPu unijnego, to on musi naliczyć podatek VAT i nie może go odliczyć jako eksport. A Wy z racji, że kupujecie ten towar to musicie zapłacić KOLEJNY VAT od tej kwoty brutto. Czyli będzie 2x VAT. Netto po stronie niemieckiej czyli netto + 19% VAT i będzie 11 900 Euro i od tego 11 900 Euro w Polsce naliczacie podatek VAT i odliczacie go. Ale ważne, że go naliczacie.

👉 Zauważcie jedną rzecz. Waszą kwotą netto nie będzie wspomniane na początku 10 tys. Euro lecz 11 900. Zwracajcie uwagę, bo wtedy powiedzcie kontrahentowi aby zapisał się do unijnego VATu, wtedy Ja będę miał towar o ten podatek niższy – bardzo ważna kwestia, zwracajcie na to uwagę❗ Szkoda Waszej kasy❗

👉 Ja mam kilka firm i wydawało mi się, że wszystkie z nich mają VAT unijny, a jedna z tych spółek sprowadzająca usługę spoza Polski i wydarzyła się właśnie taka sytuacja. Człowiek, który był po stronie Niemieckiej nie był VATowcem unijnym. Była kwota przykładowo 1 tys. Euro, doliczył Mehrwertsteuer 19% i kwota jego, do zapłaty jest 1190 Euro. I co się stało? Moja firma, która importowała, nie była VATowcem w ogóle, i mnie się wydawało, że w tym wypadku nie ma żadnego VATu. – BZDURA❗

✅ Jeśli nie jesteś VATowcem, a już VATowcem unijnym w ogóle to musisz zrobić jedną rzecz. Naliczyć ten podatek, zapłacić go do US i jest on nie do odliczenia. Po prostu tracicie ten podatek.

✅ Także przy imporcie i eksporcie w strefie UE trzeba pewne zasady znać. Najlepiej jest być VATowcem unijnym. Bo kupujcie po cenach netto po stronie partnera i ten VAT on nie nalicza, a wy po przejściu granicy naliczacie i odliczacie. Tak jakbyście go kupili w Polsce. W momencie jak nie jesteście VATowcem to Wy musicie ten podatek naliczyć, ale nie możecie już go odliczyć.

👉 W efekcie nagle się okazuje, że brak tego polskiego PL i niemieckiego DE przy NIPach sprawia, że kwota urosła o przykładowo 300-400 zł w oparciu o te przykłady. Także niedopatrzenie przez Was czy ktoś jest VATowcem, a ktoś nie może Was to kosztować sporo pieniędzy.

✅ Ty kupując lub eksportując Towar zadbaj o to, aby być podatnikiem unijnym! To nic nie kosztuje. Składa się tylko wniosek do US i wszystko pasuje. To pozwala nam na odliczanie i naliczanie podatku, tak jakbyśmy byli w jednym kraju. Dlatego jest to ważne! 📈 Inaczej nie odliczycie podatku.

Pilnujcie tego bo szkoda kasy❗ 🤑 Dowiedz się więcej oglądając ten film.

#NIPUE #NIPunijny #VAT

🚀 Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z tematyki biznesu subskrybuj nasz kanał Biznes To My!
https://bit.ly/3mONwL2

🔗 Nasza strona internetowa:
https://www.biznestomy.pl

💼 Kontakt i współpraca:
kontakt@biznestomy.pl
tel. +48 508 328 200

🌐 Biznes To My w social mediach:
▪ Instagram: https://www.instagram.com/biznestomy/
▪ Facebook: https://www.facebook.com/biznestomypl/
▪ TikTok: https://www.tiktok.com/@biznestomy.pl

🎧 Podcasty:
▪ Apple Podcasts: https://apple.co/2OTpnXq
▪ Google Podcasts: https://bit.ly/3cydiPz
▪ Spotify: https://spoti.fi/38L3Nvs

💚 Nasz portal Twoje Zdrowie 24 eu
https://twojezdrowie24.eu

💚 Kanał YT Twoje Zdrowie 24 eu
https://bit.ly/3tgGmSm