Jak otworzyć i prowadzić sklep stacjonarny? [Biznes to my]

0

Temat dla mnie bardzo bliski. Prowadziłem takie działalności kilkanaście lat, wiem o tym prawie wszystko. Prowadziłem sklepy odzieżowe z galanterią skórzaną. Było bardzo fajnie. Chce Wam teraz o tym opowiedzieć.

🏪 Jeśli chcecie otworzyć sklep stacjonarny z jakimś, danym towarem to przede wszystkim:

✅ Naucz się tego biznesu! Musisz wiedzieć co i jak to robić. Jeśli przykładowo chcesz prowadzić sklep z butami to musisz wiedzieć co ludzie chcą kupować. Musisz poznać dogłębnie ten rynek. Jak mówiłem w poprzednich odcinkach rozeznaj konkurencje, zobacz co inni sprzedają. Porównaj czym się handluje po to by być lepszym i móc się wyróżnić.

✅ Na pewno błędem jest, jeśli chcesz jednocześnie prowadzić sklep jako inwestor i też nie inwestor.

📈 Musisz się zdecydować albo jesteś inwestorem i przekazujesz pełne pełnomocnictwo pracownikowi. On wtedy kupuje, sprzedaje, odpowiada za wszystko. Albo Ty jesteś tym szefem i Ty decydujesz jaki jest kierunek rozwoju sklepu. Bo to jest żywy organizm. Podejmij decyzje jaki status przyjmujesz.

Na przykładzie mojego kolegi jego ojciec ma być inwestorem, a jednocześnie prowadzić ten sklep. Moim zdaniem to błąd. Nie da się tego prowadzić w taki sposób dobrze. Współdziałanie z ciotką, przyjaciółmi to nie jest dobry plan. Sam to przerabiałem. Jeśli pojawia się jakiś problem – to tej osoby nie możecie zwolnić. Bo jak zwolnicie obcą osobę to ona odejdzie i na tym koniec. Jeśli jest to rodzina to pojawia się żal i pretensje, konflikty w domu. Starajcie się tego unikać, bo później są kłopoty. Jednak jeśli masz być czyimś zwierzchnikiem np. właściciel ma mieć pracownika w postaci ciotki to nagle się okaże, że się nie będą dogadywać. W przypadku osoby obcej to jeśli szef tak chce to tak będzie. A jeśli się tej osobie to nie podoba to zawsze może odejść.

✅ Wyjątek współpracy z kimś bliskim z rodziny jest wtedy, gdy ta osoba jest wspólnikiem. Gdy pracujecie na równych prawach, a ta osoba wykłada również kasę. Razem uczestniczycie w naradach, dogadujecie się.

✅ Istotną sprawą jest lokalizacja sklepu. Jeśli masz swój prywatny sklep w danej lokalizacji on już tam istniał to okej. Ale jeśli masz wynająć sklep to postaraj się go odszukać w jak najlepszej lokalizacji. Takiej, gdzie ludzie przechodząc obok zwrócą na niego uwagę. Tak by mogli do Ciebie trafić.
Bo jeśli zrobisz to w jakiejś bocznej uliczce to nikt do niego nie dotrze.

Moja nieruchomość była bardzo blisko rynku, 150m obok niego. Gdyby był jednak bliżej, 50m od głównej ulicy pracował by zupełnie inaczej. Wszyscy ludzie idą prosto na rynek i pomijają dalsze sklepy.
Następnie otwarłem sklep w hipermarkecie w Mikołowie. Galeria gdzie mieści się Auchan, to jest jeden z pierwszych takich punktów jaki powstał. Mój sklep był przy samym wejściu do galerii. I słuchajcie miałem najlepszą lokalizacje ze wszystkich sklepów. Dlaczego? Bo wszyscy wchodzili, wychodzili i każdy tam mógł trafić. Miałem tam świetne obroty, zarabiałem bardzo fajne pieniądze. 🤑

✅ Co ciekawe cenę tego samego towaru, który miałem w Żorach podniosłem o 60% i sprzedawałem go w Mikołowie. Towar droższy podniesiony z 1 tys. do 1,6 tys. zł był sprzedawany w większej ilości niż tam gdzie było taniej. Szukajcie dobrych miejsc! Do Ciebie musi trafić ten klient.

✅ Zrób szyld. Przygotuj ładną wystawę, logo, postaw na dobre oświetlenie. Jest to bardzo ważne. W sklepach stosuje się specjalistyczne oświetlenie, które sprawia że towary wyglądają pięknie. Nie może to być zimny kolor. Światło robi 80% roboty!

✅ Jeśli otworzycie sklep pamiętajcie o zatrudnieniu personelu. Osoby które potrafią zaprezentować towar. Nie atakuj klientów bo ucieknie! Dajcie klientowi się rozejrzeć.

✅ Wybierzcie sobie kategorie towarów. Odradzam sklepy o niskiej marży i niskiej cenie produktów. Nie miejcie tanich cen. Narzut musi być adekwatny aby się utrzymać i pokryć wszystkie koszty!

✅ Pamiętajcie, jak otwieracie sklep pamiętajcie aby koniecznie znaleźć się w Internecie!

✅ Jak już działacie, na pewno pojawią się przedstawiciele handlowi. Musicie umieć się „dohandlować” z przedstawicielami. Zastanówcie się kto u Was będzie tą osobą do kontaktu z handlowcami i klientami.
Wasza rola to myśleć nad dalszym rozwojem sklepu. Pracownicy pracowali a ja miałem czas aby się rozwijać.

Zapraszamy!

#sklep #handel

🚀 Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z tematyki biznesu subskrybuj nasz kanał Biznes To My!
https://bit.ly/3mONwL2

🔗 Nasza strona internetowa:
https://www.biznestomy.pl

💼 Kontakt i współpraca:
kontakt@biznestomy.pl
tel. +48 508 328 200

🌐 Biznes To My w social mediach:
▪ Instagram: https://www.instagram.com/biznestomy/
▪ Facebook: https://www.facebook.com/biznestomypl/
▪ TikTok: https://www.tiktok.com/@biznestomy.pl

🎧 Podcasty:
▪ Apple Podcasts: https://apple.co/2OTpnXq
▪ Google Podcasts: https://bit.ly/3cydiPz
▪ Spotify: https://spoti.fi/38L3Nvs

💚 Nasz portal Twoje Zdrowie 24 eu
https://twojezdrowie24.eu

💚 Kanał YT Twoje Zdrowie 24 eu
https://bit.ly/3tgGmSm